Summary of the 1st Year Project

W ramach projektu 

Erasmus+ Young Students as Critical Science Detectives 

nasi uczniowie w roku szkolnym 2019/2020 

realizowali następujące działania:


1. Pobraliśmy próby wody z rzeki Krzny przed Oczyszczalnią Ścieków i poniżej, a jej jakość badaliśmy w laboratoriach Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach podczas XX Festiwalu Nauki i Sztuki. Otrzymany wynik ujawnił, iż mimo podwyższonych wartości fosforanów, wszystkie ważne parametry mieszczą się w dopuszczalnych granicach

2. Kolejnym działaniem była odpowiedź na wiele intrygujących pytań, np. Czy można zważyć ludzką duszę? Czy szczepionki są bezpieczne? Czy Ziemia jest płaska? Czy nasze uczucia znajdują się w sercu? i wiele innych. Formą odpowiedzi były ciekawe e-plakaty.

3. W styczniu br. udaliśmy się na Noc Biologów gdzie w laboratoriach Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku, UKSW w Warszawie poznaliśmy bardziej precyzyjne techniki wyznaczania fosforanów w wodach, nauczyliśmy się wytwarzać laboratoryjnie aspirynę, poznaliśmy podwodny świat Królestwa Tonga, poznaliśmy techniki obrazowania mikroświata, chemii organicznej i wiele innych.
Oto odsłona z naszego pobytu na tym wydarzeniu: https://www.youtube.com/watch?v=7axRUxEab1I


4. Podczas profesjonalnej sesji fotograficznej spojrzeliśmy "plastikowi na ręce" i w kreatywny sposób przedstawiliśmy zagrożenia płynące z jego użytkowania w bardzo krytycznej odsłonie. Oto link do kreatywnej galerii zdjęć w wykonaniu  naszej młodzieży: https://photos.app.goo.gl/Vy1FECUEnp6Wnye48

5. Skonstruowaliśmy ankietę, którą uzupełniło 118 mieszkańców Łukowa dotyczącą projektu: Nasz pomysł na zagospodarowanie materiałów odpadowych.Oto link do wyników z opracowanej ankiety: https://www.youtube.com/watch?v=GoKZipOhk6Y

 

6. Przeprowadziliśmy warsztaty pt. Drugie życie plastiku, podczas których wykonaliśmy piękne przedmioty m.in. różę, choć to dopiero pierwsza część naszych działań w tym aspekcie.

7. Musimy się pochwalić, iż nasza propozycja logo zwyciężyła w międzynarodowych zmaganiach. Brawa dla naszej młodzieży. A oto i logo: 


8. Przygotowaliśmy też serię plakatów o globalnym wpływie plastiku na nasze środowisko. W przyszłym roku na ich bazie zrobimy w szkole mały happening!

9. Wiosenne i letnie zadania to nasze wycieczki w okolicy naszego zamieszkania celem zlokalizowania dzikich wysypisk śmieci w naszych okolicznych lasach. Oto link to galerii zdjęć: https://photos.app.goo.gl/KSYQ3hzdxYuene2E8 

Zlokalizowaliśmy w sumie ponad 150 miejsc, z których wiele to duże wysypiska śmieci. 


Wszystkie miejsca umieściliśmy na google maps: 

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony, gdzie publikujemy wszystkie nasza działania: 


Skrót naszych całorocznych działań jest owe krótkie podsumowanie w formie filmu:
 
 

W część działań włączeni byli również inni uczniowie w ramach nauczania dwujęzycznego. Za poruszane treści i zadania odpowiedzialni byli nauczyciele realizujący projekty Erasmus+ w naszej szkole: Agnieszka Czerska-Pawlak, Dariusz Nikiel oraz Artur Baranowski. 

Mamy nadzieję, na równie owocny rok pracy w przyszłym roku szkolnym.

Comments

Popular Posts